1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

projekt edukacyjny 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

W marcu i kwietniu realizowaliśmy projekt edukacyjny 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego.
Zrealizowaliśmy bardzo różnorodne zadania.

1.Film z gratulacjami dla Bolesława Chrobrego, dostępny na naszej stronie facebook’owej.
2. Wykorzystując fakt, że nasz Ośrodek znajduje się obok poznańskiego Ostrowa Tumskiego, gdzie znajdowało się Palatium pierwszych władców, przygotowaliśmy interaktywną grę miejską. Celem gry było zapoznanie uczniów z życiem władców Polski, w tym Bolesława Chrobrego. Uczniowie mierzyli się z rozmaitymi zadaniami: z rysowaniem ikon na drewnie, tworzeniem mozaiki, budowaniem grodu z przestrzennych puzzli, projektowaniem postów na Instagram czy szukaniem i fotografowaniem wskazanych miejsc oraz szukaniem informacji o posiłkach pierwszych władców. Trasa gry przebiegała przez Stary Rynek i Zamek na Wzgórzu Przemysła.
3.Dzień z królem Bolesławem Chrobrym, w czasie którego uczniowie szukali zaginionego króla, wykonując przeróżne zadania. Dzień z królem rozpoczęliśmy, rozwieszając na terenie całego Ośrodka plakaty informujące o zaginięciu władcy. Podzieleni na grupy i przebrani w średniowieczne stroje uczniowie klas technikum i szkoły branżowej udawali się do przygotowanego na terenie szkoły escape roomu, gdzie wykonywali zadania, mające doprowadzić ich do odnalezienia i uwolnienia Bolesława Chrobrego. W obchody Dnia z królem zostali włączeni nawet najmłodsi wychowankowie Ośrodka. Nauczyciele oddziałów przedszkolnych zorganizowali dla dzieci warsztaty dotyczące życia dworskiego.
4.Wystawę Polscy królowie od Bolesława Chrobrego po Stanisława Augusta Poniatowskiego, w której to nasi uczniowie stali się królami, fotografami i grafikami.
5.Lekcję historii: Co przyniosła koronacja Bolesława Chrobrego? Uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których pogłębili wiedzę dotycząca początków państwa polskiego, uzyskaną w pierwszej kolejności na lekcjach historii, między innymi poprzez samodzielne wyszukiwanie informacji i tworzenie notatek graficznych. Druga część zajęć odbyła się w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci – uczniowie zapoznali się z przygotowaną dla nich prelekcją i obejrzeli zbiory muzeum.
6.Konkurs szkolny: „Moneta na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”.
7. Debatę uczniów technikum: Jakie było znaczenie koronacji Bolesława Chrobrego?.
8.A na podsumowanie nasz filmik o najważniejszych wydarzeniach z życia króla.

https://www.canva.com/design/DAGloRCeJKs/Wu-I0jYIn6nphqjMoXg2zQ/edit?utm_content=DAGloRCeJKs&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton